Püf Noktası Cayroskop ne işe yarıyor?

Sponsorlu Bağlantılar

maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
    Konu Sahibi
Cayroskop ne işe yarıyor?
Arkadaşlar malum akıllı telefonlarda olmazsa olmaz bazı sensörler var. Ortam ışığı sensörü, İvmeölçer, Cayroskop, Yakınlık sensörü, Manyetometre gibi. Bu yazdıklarım Lumia 820'de olanlar. Lumia 720'nin özelliklerine baktım Cayroskop yazmıyor. Diğer sensörlerin kullanıldığı yerleri az çok anlayabiliyorum da bu Cayroskop'u telefon nerede hangi uygulamalarda kullanıyor? Yani bu L720'de yoksa L820'ye göre neyi eksik yapar? Bilgisi olan varmı acaba?

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Gyroscope yani yön sensörü. Oyunlarda yön kontrolü sağlamak için ve uygulamalarda augmented Reality özelliğinde pusulayı yönlendirme için kullanılır.

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin, kaygisiz43 ve bulutsuzgece
bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
Jiroskop da denir. Telefonun eğim açısına göre yön ve görüntüyü düzeltmeye/değiştirmeye yarayan sensördür.

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin ve kaygisiz43
maydinmaydin

maydinmaydin

Üye
    Konu Sahibi
mesela su terazisi bu jireskop sayesinde mi çalışıyor? eğer 720'de bu sensör yoksa su terazisini desteklememesi lazım. ama şu turkcellin uyduruk t20'sinde bile su terazisi çalışıyordu.

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
mesela su terazisi bu jireskop sayesinde mi çalışıyor? eğer 720'de bu sensör yoksa su terazisini desteklememesi lazım. ama şu turkcellin uyduruk t20'sinde bile su terazisi çalışıyordu.

Tam olarak su terazisiyle ilişkilendirmek yanlış olur gibime geliyor.
Yani su terazisinin türüne göre değişir.
Sadece "sağa sola yatırılarak" ayarlanan basit su terzisinde jiroskop gerekeceğini sanmıyorum.
Akselerometre bu dengeyi ölçebilir.

Ancak "3 boyutlu denge ve ölçüm hedefleniyorsa" bunun için muhtemelen jiroskop gerekir diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: maydinmaydin
teAtalay

teAtalay

Üye

Gerekli açıklamalar yapılmış zaten. Ayrıntılı bilgi için WP Gyroscope ve su terazisi için WP Accelerometer şeklinde araştırabilirsiniz.

serinaga

serinaga

Üye
Açıklamalar için teşekkürler ...
Özgür ve Ali Kemal araştırmadım böyle bir konu varmı diye ama aklıma şöyle bir şey geldi, bu sensörlerle ilgili açıklayıcı bilgilerin bulunduğu bir konu yapılsa ve buda üst konu olsa, yeni telefon alacak olanlara ve telefonunda ne gibi özelliklerin ne işe yarayacağına bakmaları açısından iyi bir paylaşım olur gibi ne dersiniz ???

• Beğen
fedata

fedata

Üye
gyroscope 3 boyutlu bir sensördür.bazı oyunlarda gyroscope sayesinde telefonu sağa sola döndererek oyuncunun görüş alanını değiştirebilirsn örnek oyun istersen

Lumiance

Lumiance

Üye
bildiğim kadarıyla jiroskop yönlendirme sensörü değil hareket sensörüdür. telefonun ileri geri yukarı aşağı ya da sağa sola hareket ettirildiğini algılar. oyunlara 3 boyutlu bir gerçeklik katar. örneğin modern combat zero hour oyununda oyun kontrolünü jiroskop olarak seçerseniz ateş edeceğiniz hedefe nişan almak için telefonu, hedefin bulunduğu yönde hareket ettirmeniz gerekecek.

• Beğen

kamiltsn

Üye
ekran üzerinde mi yoksa işlemci üzerinde mi oluyor bu sensör

erhanercan

erhanercan

Üye
Gyroscope olmayan cihazlarda alternatif olarak diger sensorler isini goruyor bu arada not düşeyim mesela youtube da gyroscope olan telefon ve olmayan telefonla 360 derece cekilen videolari izleyin anlayacaksiniz ne demek istedigimi gyroscope olmayan telefonda biraz daha gecikmeli oluyor islevi 925 ve 640 xl de denedim birebir
Star chart var magazada mesela gyroscope kullanir o da kullandigim guzel bir yildiz programidir deneyin