Haber Android gidiyor, Andromeda geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

franco27

franco27

Üye
Art kendisi sanal

Okuyunuz

Android işletim sistemi bildiğiniz gibi Android uygulamalarını çalıştırmak için Dalvik sanal makinesini kullanıyor. Google yavaş yavaş artık Dalvik’ten vazgeçip uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni sanal makinesi Android Runtime'a (ART) geçiş yapmak istiyor ve bunun için son Android sürümü olan Kitkat'a ART'ı da entegre etmiş. Bu yazımda ART'ın detayına, Dalvik'ten farkına ve ne yenilikler getirdiğine değineceğim.

Android platformunda, Java diliyle yazdığımız Android uygulama kodları önce Java bytecode'larını içeren .class uzantılı dosyalara sonra da Dalvik sanal makinesinin kullanabileceği ve çalıştırabileceği Dalvik bytecode'unu içeren .dex uzantılı tek bir dosyaya dönüştürülür. Dalvik kısıtlı bellek ve işlemci gücü sağlayan mobil cihazlarda çalışmak için tasarlanmış bir yapı olduğu için günümüzdeki çoğu modern bilgisayar programlama dili (Java, C#) gibi yığınlarla (stack) değil yazmaçlarla (register) çalışır. Bir başka deyişle, Android stack-based değil, register-based yapıdadır ve bu şekilde daha hızlı çalışır.

nexus6p andromeda by dgrszz

franco27

franco27

Üye
İlk önce Dalvik sanal makineden bahsedelim. Android işletim sistemi ilk sürümden beri Javasanal makinesi'nin Android'e optimize edilmiş hali olan Dalvik sanal makinesi üzerinde çalışmakta. Bu uygulama geliştiriciler için büyük kolaylık sağlasa da, son kullanıcıları ve onların cihazlarını yoran, uygulamaların yavaş açılmasına sebep olan kısmen kötü bir sistemdi.

ART ise Native diller olarak isimlendirdiğimiz, işletim sistemine özel diller ile yarışacak (ama nativ olmayan) bir çalışma zamanı (Run Time) sistemidir. Hali hazırda Kitkat ile Nexuscihazlarda kullanıma sunulan ART, uygulamaların kodlarını Dalvik sanal makine ihtiyacı duymadan, cihaz içerisinde barındırır ve bu sayede uygulamaların hızlı açılmasını sağlar.

Dezavantajları neler

Bu yeni sistemin en büyük dezavantajıuygulama boyutlarının artmasına sebep olmasıdır. ART ile çalışan bir uygulama, Dalvik’tekine oranla yaklaşık %10 daha fazla yer kaplar. Örneğin 100 MB’lık bir uygulama, ART’yegeçildiğinde 110 MB yer kaplamaktadır. Akıllı telefon hafızalarının artması ya da hafıza kartları ile bu sorun fark edilmeyecektir bile.

Ayrıca ART henüz test aşamasında. İşi bilen, telefona zarar gelirse kendi başına halledebilecek kişiler tarafından denenmesinde, son kullanıcıların henüz Dalvik sanal makinesinde kalmasında fayda var.

Her uygulamada çalışır mı?

ART Google Play Store’dan indirdiğiniz uygulamaların çok büyük bir bölümü ile sorunsuz çalışacaktır. Hali hazırda bir Nexuscihaz sahibiyseniz geliştirici ayarlarından ART’yi aktive edebilirsiniz. Eğer Nexus dışında bir akıllı telefon ya da tablet kullanıyorsanız endişelenmeyin. Android L ile ART standart hale geliyor.

Eğer Android 4.4 Kitkat üzeri işletim sistemi ile çalışan bir Nexus cihaza sahipseniz ART’yi şimdiden deneyebilirsiniz. Bunun için ilk önce geliştirici seçeneklerinin aktive edilmiş olması gerekiyor. Bunun için telefon ayarları bölümünden en alttaki derleme numarasının üzerine, telefon size artık geliştiricisiniz diyene kadar ard arda (5-10 kere) dokunmanız gerekiyor.

Geliştirici seçenekleri aktive edildikten sonra ayarlar menüsünden geliştirici seçeneklerini, sonrasında ise çalışma zamanı zamanını seçin bölümüne dokunun. Açılan küçük pencereden ART’yi seçebilirsiniz. Telefonunuz kendini yeniden başlatacak ve tekrardan açılması 10 dakikadan uzun sürecek.

franco27

franco27

Üye
5 Yıldan uzun süredir Android kullanıcısıyım ne kasma ne virüs sorunu gözlemledim ;) Girdiğin sitelere falan dikkat et ^^

Symbian'ı nedense hiç bir cihazda sorunsuz çalıştığını görmedim. Sürekli hantal çalışan bi OS
Kardrs Biz Ne Diyoruz Sen Ne Diyorsun Anlamadimki Ne Sitesi Ne Virusu Ya...:):):):):):)

furyzer0

furyzer0

Üye
Artık güncel sistemlerde tamamen art kullanılıyor. Bu alıntıyı nereden yaptıysanız en erken 2014 falandır. Adı ne olursa olsun sanal makine java kodlarını çeviriyor.

Sent from Mtalk using Lumia950[emoji769]

furyzer0

furyzer0

Üye
Android bitmez ben soyleyim. Andromeda da tutmaz kısa zamanda. Neler sunacağına bağlı. Valla bende 7 ay öncesinde şuan sıfırı 550 liraya bulunan gm 4g kullandım. Kasma falan yaşamadım. Ram %70 bile geçmiyordu. Xiaomi cim de kasmiyor. İPhone klonu gibi bişey zaten :D çevremde daha 1-2 cihaz gördüm Windows :D
Windows tan bi yol olmaz ben diyim. Kaç yıldır uygulama bekleyen kişiler biliyorum forumda. Yada neymiş Windows Phone a istediğin Android apk yüklenecekmis. Var mı böyle bişey yukleyebiliyonuz mu?
İlk bir kaç yapıda yukelenbiliyordu W10m ye apk yüklenmesi olayı saçmalıktı o zaman gider android kullanırdım daha mantıklı fantezi aramıyorsam tabi. Androidin bayağı bir yol aldığını kimse inkar edemez tabi ki ama hala üstündeki donanımın hakkını veremiyor. Ancak bu kimsenin derdi bu değil zaten önemli olan iş görsün.

ddnet

Üye
O kısıtlı işletim sistemini kullanacağıma (iOS bile kapalı sistem ama daha çok özelliği var) kasan Android'i kullanırım daha iyi. Tartışmaya girmek istemiyorum artık W10M kullananlarla. Yazık diyorum, o telefonlarla geçirdiğiniz vakte yazık.

Edit: Tapatalk bile yok. mtalk diye uygulamayı kullanıyorlar.

3.parti uygulamalar bazen orjinallerinden iyi olabiliyor.. Kaldıki bazı uygulamalar yok ama wp platformuna özel uygulamalar da var..

Farklılık eksiklik demek değildir.. 1500tl'lik androidden alacağım verimi 2.ci el 640xl'den alıyorsam (ki sıfırı bile 800tl) neden 1500 tl galaxy A5 2016'ya vereyim ki ?

Gerçi bu tercih meselesi.. Ben androidden sadece snapi arıyorum o da meraktan.. Kullanacağımdan değil..

mTalk'tan gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Murat Alper
bmw_m6

bmw_m6

Üye
Android bitmez ben soyleyim. Andromeda da tutmaz kısa zamanda. Neler sunacağına bağlı. Valla bende 7 ay öncesinde şuan sıfırı 550 liraya bulunan gm 4g kullandım. Kasma falan yaşamadım. Ram %70 bile geçmiyordu. Xiaomi cim de kasmiyor. İPhone klonu gibi bişey zaten :D çevremde daha 1-2 cihaz gördüm Windows :D
Windows tan bi yol olmaz ben diyim. Kaç yıldır uygulama bekleyen kişiler biliyorum forumda. Yada neymiş Windows Phone a istediğin Android apk yüklenecekmis. Var mı böyle bişey yukleyebiliyonuz mu?
Evet bir sure yuklenebildi apk ,gelistirici surumlere.1520 ilk ciktiginda aldim sonra. 6 ay satmaya çalıştım piyasadan ucuza alan cikmadi ,en son hediye ceki karşılığı ikinci el cihaz alan yere satiim(nakit paraya almam dediler) izinden önce operatorum bana lumia 640 i 1€ ya teklif etti (yurtdışında ikamet ediyirum) sozlesmede hiç birşey degismiyecek ne aylik ödeme ne süre . Bir daha wpmi tobe dedim 1€ vermedim. Para verip aldigim uygulama bile güncelleme almiyordu . Android tamam sorunlari olabilir ama yanimda bilgisayar tasimama gerek kalmıyor. Wp benim isimi gormedi fakat isini gorenler icin cihazinla sorunzur gunler dilerim.

Son düzenleme:
0MG90

0MG90

Üye
3.parti uygulamalar bazen orjinallerinden iyi olabiliyor.. Kaldıki bazı uygulamalar yok ama wp platformuna özel uygulamalar da var..

Farklılık eksiklik demek değildir.. 1500tl'lik androidden alacağım verimi 2.ci el 640xl'den alıyorsam (ki sıfırı bile 800tl) neden 1500 tl galaxy A5 2016'ya vereyim ki ?

Gerçi bu tercih meselesi.. Ben androidden sadece snapi arıyorum o da meraktan.. Kullanacağımdan değil..

mTalk'tan gönderildi
Android telefon sadece Samsung'un mu var?
Ben 2 yıl önce 1350'ye Xperia Z2 aldım hala çatır çatır çalışıyo. Akıcı arayüz, iyi kamera, 2 yıl sorunsuz destek. Daha ne isteyeyim?

İstediğiniz telefonu bulursunuz ama size zor geliyor o telefonları bırakmak.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ddnet

Üye
Android telefon sadece Samsung'un mu var?
Ben 2 yıl önce 1350'ye Xperia Z2 aldım hala çatır çatır çalışıyo. Akıcı arayüz, iyi kamera, 2 yıl sorunsuz destek. Daha ne isteyeyim?

İstediğiniz telefonu bulursunuz ama size zor geliyor o telefonları bırakmak.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Valla bütçe meselesi :) birde bu telefonlara alışınca androidlerin ara yüzü basit falan geliyor. Benimki de akıcı Ara yüze, iyi kameraya, 2019 başına kadar software yazılım desteğine sahip. Ve telefonumun sıfırı 800 ikinci eli 450 falan.. Telefonun ilk çıkışı 2015 mart.

Tercih meselesi, bütçe meselesi falan filan.. Herkes mutlu olduğu sistemi kullansın boş verelim [emoji5]

mTalk'tan gönderildi

• Beğen
Tepkiler: 0MG90
furyzer0

furyzer0

Üye
Valla bütçe meselesi :) birde bu telefonlara alışınca androidlerin ara yüzü basit falan geliyor. Benimki de akıcı Ara yüze, iyi kameraya, 2019 başına kadar software yazılım desteğine sahip. Ve telefonumun sıfırı 800 ikinci eli 450 falan.. Telefonun ilk çıkışı 2015 mart.

Tercih meselesi, bütçe meselesi falan filan.. Herkes mutlu olduğu sistemi kullansın boş verelim [emoji5]

mTalk'tan gönderildi
Aslında w10m daha basit kutucuklar kafanı mı karıştırıyor? Yanda alfabetik menu var. Çok mu uzun? sadece kullandığın uygulamaları geniş kutucuk şeklinde ana sayfaya ekle ihtiyacın olmayan hiç bir uygulama gözünün önünde bile olmaz.

byAndroid

byAndroid

Üye
Orta segment alırsanız hemde 1500 liraya hemde Samsung gerçekten saygı duyarım. Çünkü o cihaza 1500 vermek baya bi Samsung fanı olmak gerekiyor bana göre edeceği en fazla 1200. Zaten ilk çıktığı fiyat o şuan düştü. Çoğu Windows cihazda yüksekten girip fiyatları yarıya düşmüştür. Şuan kullandığım cihaz mi 4 ve çıkış süresi 2 yılı aşkın ama hala güncelleme alabiliyor. Her cuma haftalık güncellememi alıyorum şuanda 700 lira daha ne isteyim ki? Kaldırmadigi yuklenmedigi program yok. Windows ne sunacak + olarak?

ddnet

Üye
Orta segment alırsanız hemde 1500 liraya hemde Samsung gerçekten saygı duyarım. Çünkü o cihaza 1500 vermek baya bi Samsung fanı olmak gerekiyor bana göre edeceği en fazla 1200. Zaten ilk çıktığı fiyat o şuan düştü. Çoğu Windows cihazda yüksekten girip fiyatları yarıya düşmüştür. Şuan kullandığım cihaz mi 4 ve çıkış süresi 2 yılı aşkın ama hala güncelleme alabiliyor. Her cuma haftalık güncellememi alıyorum şuanda 700 lira daha ne isteyim ki? Kaldırmadigi yuklenmedigi program yok. Windows ne sunacak + olarak?

Sanırım x50 serisi fiyatlarından haberin yok :) Yarı fiyatınada düşmedi anca giriş seviyesi yada yazılım desteği kalkmış 8.1 telefonlar düştü wp tarafında..

Bu arada tam bi wp telefon tarif ettin bu entryinde...b:)

mTalk'tan gönderildi

byAndroid

byAndroid

Üye
Sanırım x50 serisi fiyatlarından haberin yok :) Yarı fiyatınada düşmedi anca giriş seviyesi yada yazılım desteği kalkmış 8.1 telefonlar düştü wp tarafında..

mTalk'tan gönderildi
Kaç kişide x50 serisi var? Forumda 1-2 belki. Kendi telefonumu tarif ettim zaten. Windows kadar da güncelleme desteği var Android üstelik. Üstelik güncelleme desteğin mi bitti? Eğer cihazın global piyasa da iyi bi yere sahipse 2 yıl daha garanti rom çıkacaktır. Her firmayı bir tutmamak gerek.

furyzer0

furyzer0

Üye

mTalk'tan gönderildi
Lumia 830 700tl sıfırı çıktığında 1400 tl idi hala update alıyor. 640xl da aynı şekilde.

byAndroid

byAndroid

Üye
Aynı zamanda kullandığım Android cihaza Windows 10 da yüklenebiliyor amma velakin sistem o kadar kötü ki Windows 10 yükleyen anında Android e geri dönüyor. Çünkü hiçbir avantajı yok?

furyzer0

furyzer0

Üye
Aynı zamanda kullandığım Android cihaza Windows 10 da yüklenebiliyor amma velakin sistem o kadar kötü ki Windows 10 yükleyen anında Android e geri dönüyor. Çünkü hiçbir avantajı yok?
Avantajlar ve dezavantajlar kullanıcın ihtiyacına ve kullanımına bağlı olarak değişir. Ama sizin de dediğiniz gibi çoğunluk için bir avantajı yok. Zaten bu yüzden satmıyor.

• Beğen
Tepkiler: byAndroid

ddnet

Üye
Kaç kişide x50 serisi var? Forumda 1-2 belki. Kendi telefonumu tarif ettim zaten. Windows kadar da güncelleme desteği var Android üstelik. Üstelik güncelleme desteğin mi bitti? Eğer cihazın global piyasa da iyi bi yere sahipse 2 yıl daha garanti rom çıkacaktır. Her firmayı bir tutmamak gerek.

8.1'in bitti fiyatı dusenlerde onlar..

Elimdeki telefon 800 tl çıktı halen 800 tl.. x50 seriside değil 640xl..

x50 seriside satıldı ülkemizde bi samsung kadar olmasa da var..

Zaten 2018 sonuna kadar destekleniyor...

Androidden tek farkı android olmaması işte :) bence en büyük avantajı...

İhtiaç zevk renk meselesi.. Ama bilgilerin pek güncel değil wp platformuyla ilgili.. Biraz araştırman lazım..

mTalk'tan gönderildi

byAndroid

byAndroid

Üye
8.1'in bitti fiyatı dusenlerde onlar..

Elimdeki telefon 800 tl çıktı halen 800 tl.. x50 seriside değil 640xl..

x50 seriside satıldı ülkemizde bi samsung kadar olmasa da var..

Zaten 2018 sonuna kadar destekleniyor...

Androidden tek farkı android olmaması işte :) bence en büyük avantajı...

İhtiaç zevk renk meselesi.. Ama bilgilerin pek güncel değil wp platformuyla ilgili.. Biraz araştırman lazım..

mTalk'tan gönderildi

Nesini araştırayım ki? 5.7 inçlik HD ekranlı(kutularda pixelleri sayarız artık ) snapdragon 400 lü bir cihaza 800 lira bile fazla bence. 2. El satmaya kalk bakalım alan oluyor mu? 4 yıllık 4s ten ucuza gider. Yada kaç paradan gidiyor? Hayır şurada ios savunsaniz anlarım da. 5 yıldır Android kullanıyorum daha çevrem de sadece 2 tane Lumia gördüm biri serinin en çok satılan telefonu 520 diğeri de 6 inçlik 1320 . Dediğin gibi çok satılıyor evet.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: bmw_m6 ve El~PisToLeRo

ddnet

Üye
Nesini araştırayım ki? 5.7 inçlik HD ekranlı(kutularda pixelleri sayarız artık ) snapdragon 400 lü bir cihaza 800 lira bile fazla bence. 2. El satmaya kalk bakalım alan oluyor mu? 4 yıllık 4s ten ucuza gider. Yada kaç paradan gidiyor? Hayır şurada ios savunsaniz anlarım da. 5 yıldır Android kullanıyorum daha çevrem de sadece 2 tane Lumia gördüm biri serinin en çok satılan telefonu 520 diğeri de 6 inçlik 1320 . Dediğin gibi çok satılıyor evet.

Android kafasıyla wp bir tutmayın.. Bu telefondaki işlemci androidin snapdragon 600 serisine 1 gb ram ise androidin 2 gb ramine bedel.. Ben şahsen gta 5 oynuyorum bununla yahu :) piksel olayıda yok.. Büyük ekran misgibi telefon.. Kutu değil ayrıca metro arayuzu :) Donuk ve hareketsiz değildir metro arayuzu.. Android'deki gibi wiget koyarken "acaba şarjdan yer mi yaaa" düşünmüyoruz Allaha şukur :)

Elinize bile alıp incelemediğiniz telefonlar hakkında yorum yapmayalım bence.. Zira yazılımlar Wp gıre optimize edildiği için daha düşük donanımla daha yüksek verim alınabiliyor wp telefonlarda.. Bi wp 10 illaki 4 çekirdekli işlemciye ihtiyaç duyduğu için farklı.. Ben şahsen 2.ci el aldım zırtpırt telefonda değiştirmem.. Sıkıntı yok alanıda 2.ci elde alıyor ayrıca :) 520 ve 1320 3,5 yıllık telefonlar artık oda ayrı bir konu.. Hadi bana 3,5 yıl dayanan 500 tlilik (520 öyleydi) android bul :) (şimdi bile bulamazsın..)

Ben aynı verimi alıyorum sizde aynı verimi alıyorsunuz.. Niye daha fazlasını vereyim ki ??? :) mtalk'ın adı tapatalk değil diye ağlamam ben şahsen :) Nede olsa Wp'ye özel olup androidde olmayan programlarda var ;) (tabi tam terside geçerli..)

Sonuçta her sistemin bi eksisi var.. Ben bunu tercih etmişim sen onu.. Wp'yi kotulesen ne kotulemesen ne :D Sadece ben senden daha az parayla senin bana göre pahalı telefonundan alabildiğin verimi alıyorum.. Olay budur :)

mTalk'tan gönderildi

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: furyzer0 ve bozkirdangelen
osmnbabaoglu

osmnbabaoglu

Üye
Wp 10- İos-Android kullanan biri olarak;cihazların yazılımının artık hemen hemen küreselleştiğini söyleyebilirim rahatlıkla
Hepsinde neredeyse:bangin:aynı arayüz var ve programlarda hemen hemen birbirinin aynısı
Bu yüzden eğer cihaz alıcaksak donanım olarak biraz paraya kıyıp orta üst segment cihaz almalıyız
ve cihazımızı etkin bir şekilde nasıl kullanabiliriz onu öğrenmeliyiz bence:bangin:
Ya da elimizdeki cihazı en optimum performansta nasıl kullanabiliriz bunu araştırmalıyız (custom rom-kernel vb.-jailbreak-jaılbreak wp vb .):bigstar:

• Beğen
Tepkiler: bozkirdangelen

Üst Alt